Ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων 
με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος

 


 

Επιστημονική - Συμβουλευτική Ομάδα

 
Brendon Burns, σκηνοθέτης, Λέκτορας, Ινστιτούτο Παραστατικών Τεχνών Λίβερπουλ Ηνωμένο Βασίλειο (2021, 2020, 2019)  


 

Μπέττυ Γιαννούλη, Ειδικό Επιστημονικό Προσωπικό, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (2021, 2020, 2019)


 
Μάριος Κουκουνάρας-Λιάγκης, Επίκουρος Καθηγητής, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (2021, 2020, 2019)


 
Αντώνης Λενακάκης, Αναπληρωτής Καθηγητής, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (2021, 2020, 2019)


 

Κώστας Μάγος, Αναπληρωτής Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (2021, 2020, 2019)


Γλυκερία Αράπη, Σύμβουλος αξιολόγησης και ανατροφοδότησης επιμορφωτικών δράσεων (2021)


Χριστίνα Ζώνιου, Ειδικό Επιστημονικό Προσωπικό, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου (2021, 2020, 2019)


 

Ελένη Κρητικού, Σύμβουλος αξιολόγησης Προγράμματος (2019, 2018, 2017)


 

Νάσια Χολέβα, Συν-Διαχειρίστρια (2015),  Σύμβουλος επιμορφωτικού έργου (2019, 2018. 2017, 2016), μέλος Επιστημονικής-Συμβουλευτικής Ομάδας (2020)


 

Οι συντονιστές μας στον χάρτη

 

Τοπικοί Συντονιστές

Ασημίνα Αθανασίου, Τοπική Συντονίστρια Βοιωτίας (2021, 2020)


 

Χριστίνα-Μαρία Αμανατιάδου, Τοπική Συντονίστρια Θεσσαλονίκης (2021, 2020), Βοηθός Περιφερειακή Συντονίστρια Βόρειας Ελλάδας (2021, 2020, 2019, 2018)


 

Ειρήνη Γκότση, Τοπική Συντονίστρια Λάρισας (2021, 2020)


Μαρία Διβανέ, Τοπική Συντονίστρια Κέρκυρας (2021)


 

Γιούλη Δούβου, Τοπική Συντονίστρια Αχαίας (2021)


 

Πηνελόπη Καζακώνη, Τοπική Συντονίστρια Αρκαδίας (2021, 2020, 2019, 2018, 2017)


 
Γεωργία Καραγιάννη
, Τοπική Συντονίστρια Καρδίτσας (2021, 2020)


Χριστόδουλος Κωτσίνας, Τοπικός Συντονιστής Ιωαννίνων (2021), & Θεσπρωτίας (2021, 2020, 2019, 2018)


Βέρα Κωφοπούλου, Τοπική Συντονίστρια Λέσβου (2021)


 
Ασημένια Μισιρλή, 
Τοπική Συντονίστρια Φωκίδας (2021, 2020, 2019, 2018, 2017)


 

Δέσποινα Μιτσιάλη, Τοπική Συντονίστρια Αττικής (2021), Βοηθός Περιφερειακή Συντονίστρια Νότιας Ελλάδας & Νησιών Αιγαίου (2021)


Νεκτάριος Ξανθουδάκης, Τοπικός Συντονιστής Χανίων (2021, 2020, 2019, 2018)


Άρτεμις Παπακωνσταντινοπούλου, Τοπική Συντονίστρια Αιγιάλειας (2021, 2020, 2019, 2018, 2017), Βοηθός Περιφερειακή Συντονίστρια Δυτικής Ελλάδας & Νησιών Ιονίου (2021, 2020, 2019, 2018)


 
Αναστασία Πάτσιου,
 Τοπική Συντονίστρια Κοζάνης (2021, 2020)


 

Ιωάννης Πούλιος, Τοπικός Συντονιστής Σερρών (2021, 2020)


 
Χρήστος Ραχιώτης, Τοπικός Συντονιστής Χανίων (2021, 2020, 2019, 2018, 2017)


 
Δήμητρα Τζανετάκη, 
Τοπική Συντονίστρια Μεσσηνίας (2021, 2020, 2019, 2018, 2017)


 
Γεωργία Τζήλου,
 Τοπική Συντονίστρια Μεσσηνίας (2021, 2020, 2019, 2018, 2017)


Ευαγγελία Τσολάκη, Τοπική Συντονίστρια Λέσβου (2021)


Γιάννης Φλούλης, Τοπικός Συντονιστής Τρικάλων (2021)


 

ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΕΤΗ

Κατερίνα Αλεξιάδη, Τοπική Συντονίστρια Αττικής (2020, 2019, 2018), Βοηθός Γενική Συντονίστρια (2020, 2019), Βοηθός Περιφερειακή Συντονίστρια Νότιας Ελλάδας  & Νησιών Αιγαίου (2020, 2019)

Καλλιόπη Βούλγαρη, Τοπική Συντονίστρια Αχαΐας (2020, 2019)

Νικολέττα Δημοπούλου, Περιφερειακή Συντονίστρια Νότιας Ελλάδας & Νησιών Αιγαίου (2020, 2019, 2018)

Φωτεινή Δημουλή, Τοπική Συντονίστρια Κέρκυρας (2020, 2019, 2018, 2017)

Ευγενία Ζάγουρα, Τοπική Συντονίστρια Κέρκυρας (2020, 2019, 2018, 2017)

Μαρία Ζωγραφάκη, Τοπική Συντονίστρια Ροδόπης (2020)

Τζένη Καραβίτη, Περιφερειακή Συντονίστρια Βορ. Ελλάδας (2018, 2017, 2016, 2015), Σύμβουλος επιμορφωτικών δράσεων (2020, 2019)

Ελπίδα Κομιανού, Τοπική Συντονίστρια Αργολίδας (2020, 2019, 2018, 2017)

Δημήτρης Κονετάς, Τοπικός Συντονιστής Ιωαννίνων (2021, 2020, 2019, 2018)

Αχιλλέας Κουτελίδας, Βοηθός Περιφερειακός Συντονιστής Κεντρικής Ελλάδας (2018)

Σύλβια Λαμπρινού, Τοπική Συντονίστρια Λακωνίας (2018)

Αφροδίτη Μαδίκα, Τοπική Συντονίστρια Κοζάνης (2019, 2018)

Ειρήνη Μαρνά Τοπική Συντονίστρια Δράμας (2020, 2019, 2018, 2017), Σύμβουλος επιμορφωτικών δράσεων (2020, 2019)

Σόνια Μολογούση, Περιφερειακή Συντονίστρια Νότιας Ελλάδας  & Νησιών Αιγαίου (2017)

Αγλαΐα Νάκα, Τοπική Συντονίστρια Λάρισας (2020, 2019, 2018)

Διονύσης Παύλου, Τοπικός Συντονιστής Λέσβου (2021, 2020, 2019, 2018)

Αφροδίτη Ρίζου, Βοηθός Περιφερειακή Συντονίστρια Βόρειας Ελλάδας (2020, 2017), Τοπική Συντονίστρια Θεσσαλονίκης (2020)

Αντονέλλα Χήρα, Τοπική Συντονίστρια Τρικάλων (2021, 2020) & Καρδίτσας (2018, 2017)


 

Όλοι οι συνεργάτες του προγράμματος

Γιαννουλάτου Ιωάννα-Δάφνη

Υποψ. διδάκτορας στο Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Γκόβας Νίκος

Παιδαγωγός θεάτρου, συντονιστής προγράμματος «κι αν ήσουν εσύ;»

Γρόλλιος Γεώργιος

Καθηγητής, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Γύρα Αντιγόνη

Χορογράφος

Δήμα Αικατερίνη

Εκπαιδευτικός

Δημοπούλου Νικολέττα

Θεατροπαιδαγωγός

Δούµπα Βίβιαν

Πολεοδόμος, αστική γεωγράφος

Δουγαλή Άννα

Νηπιαγωγός, ειδική παιδαγωγός

Ζάννη Μαρία

Σωματική ψυχοθεραπεύτρια, κοινωνική ανθρωπολόγος, εγκληματολόγος

Ζάχου Κατερίνα

Επίκουρη καθηγήτρια, Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Ζουρίδου Χριστίνα

Δασκάλα του εκπαιδευτικού δράματος, ηθοποιός

Κακουδάκη Τζωρτζίνα

Σκηνοθέτης, θεατρολόγος

Καλδή Μαρία

Εκπαιδευτικός, φιλόλογος

Καλλιαντά Θάλεια

Δασκάλα, ΜΑ Drama in Education

Καλογρίδη Βάλια

Νηπιαγωγός, εμψυχώτρια θεατρικού παιχνιδιού

Κανλή Σοφία

Παιδιατρική νοσηλεύτρια, εκπαιδευτικός πρωτοβάθμιας

Καραµούτσιου Αλεξάνδρα

Μουσικοπαιδαγωγός, μουσικολόγος

Καραµούτσιου Μαρία

Θεατροπαιδαγωγός

Καραβίτη Τζένη

Φιλόλογος, θεατροπαιδαγωγός

Καραγιάννη Αγνή

Εκπαιδευτικός, μουσειοπαιδαγωγός, υποψ. Δρ. Παιδαγωγικής Θεάτρου Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

Καραντζούλη Αιμιλία

Εκπαιδευτικός, υποψ. διδάκτορας στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Καρέτα Ειρήνη

Trainer, υπεύθυνη εκπαιδευτικών προγραμμάτων British Council

Κατσαρίδου Μάρθα

Δρ., θεατροπαιδαγωγός, μέλος ΕΕΠ, Τμήμα Θεάτρου, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Κλαδάκη Μαρία

Επίκουρη καθηγήτρια, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Κονδυλίδου Αρετή

Αρχαιολόγος, κοινωνική ανθρωπολόγος

Κόνσολας Εμμανουήλ

Αναπληρωτής καθηγητής, Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Κοντογιάννη Άλκηστις

Ομότιμη καθηγήτρια, Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου

Κοσμά Γεωργία

Εκπαιδευτικός αγγλικής γλώσσας, υποψ. διδάκτορας στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

Κοτζαμπασάκη Ευαγγελία

Μsc STEM στην εκπαίδευση

Κουκουνάρας-Λιάγκης Μάριος

Επίκουρος καθηγητής, Τμήμα Θεολογίας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Κρεμμύδας Χαράλαμπος

Ηθοποιός, παραγωγός

Κρίθαρη Χριστίνα

Θεατρολόγος, θεατροπαιδαγωγός,

Κωστή Κατερίνα

Εκπαιδευτικός, δρ. θεατροπαιδαγωγός, μεταδιδακτορική ερευνήτρια στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Πανεπιστημίου Πελοποννήσου

Λάβδα Μυρτώ

Επικεφαλής Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων, Στέγη Ιδρύματος Ωνάση

Λαγού Ελένη

Καθηγήτρια αγγλικής γλώσσας, θεατροπαιδαγωγός

Λενακάκης Αντώνης

Επίκουρος καθηγητής, Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Λιόλιου Χαρά

Θεατροπαιδαγωγός, θεατρολόγος

Λώλη Μαρίτα

Καθηγήτρια γαλλικών

Μαδίκα Αφροδίτη

Εκπαιδευτικός

Μακρή Βασούλα

Υποψ. διδάκτορας στο Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Μάμαλη Ευγενία

Δασκάλα, υποψ. διδάκτορας στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

Μάντακα Χρύσα

Επίκουρη καθηγήτρια σκηνογραφίας-ενδυματολογίας Τμήματος θεάτρου Α.Π.Θ., διδάκτορας Θεάτρου, σκηνογράφος-ενδυματολόγος

Μαργαρώνη Μαίρη

Φιλόλογος Μ.Α., εκπαιδεύτρια ενηλίκων Μ.Ed., θεατροπαιδαγωγός M.Ed.

Μάρδας Γιώργος

Καθηγητής, θεατρολόγος

Μαρκόπουλος Στάθης

Κουκλοπαίκτης, κουκλοποιός

Μαρνά Ειρήνη

Νηπιαγωγός, θεατροπαιδαγωγός

Μαυρέας Δημήτρης

Φιλόλογος

Μέμου Σταματία

Φοιτήτρια, Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου

Μήτσικα Ιωάννα

Χορογράφος, χορεύτρια

Μολογούση Σόνια

Θεατρολόγος, θεατροπαιδαγωγός

123