Ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων 
με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος

 


 

Επιστημονική - Συμβουλευτική Ομάδα

 
Brendon Burns, σκηνοθέτης, Λέκτορας, Ινστιτούτο Παραστατικών Τεχνών Λίβερπουλ Ηνωμένο Βασίλειο (2021, 2020, 2019)  


 

Μπέττυ Γιαννούλη, Ειδικό Επιστημονικό Προσωπικό, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (2021, 2020, 2019)


 
Μάριος Κουκουνάρας-Λιάγκης, Επίκουρος Καθηγητής, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (2021, 2020, 2019)


 
Αντώνης Λενακάκης, Αναπληρωτής Καθηγητής, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (2021, 2020, 2019)


 

Κώστας Μάγος, Αναπληρωτής Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (2021, 2020, 2019)


Γλυκερία Αράπη, Σύμβουλος αξιολόγησης και ανατροφοδότησης επιμορφωτικών δράσεων (2021)


Χριστίνα Ζώνιου, Ειδικό Επιστημονικό Προσωπικό, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου (2021, 2020, 2019)


Νάσια Χολέβα, Σύμβουλος επιμορφωτικού έργου (2019, 2018. 2017, 2016), Θεατροπαιδαγωγός, Δρ. Τμήματος Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης


 

Οι συντονιστές μας στον χάρτη

 

Τοπικοί Συντονιστές

Ασημίνα Αθανασίου, Τοπική Συντονίστρια Βοιωτίας (2021, 2020)


 

Χριστίνα-Μαρία Αμανατιάδου, Τοπική Συντονίστρια Θεσσαλονίκης (2021, 2020), Βοηθός Περιφερειακή Συντονίστρια Βόρειας Ελλάδας (2021, 2020, 2019, 2018)


 

Ειρήνη Γκότση, Τοπική Συντονίστρια Λάρισας (2021, 2020)


Μαρία Διβανέ, Τοπική Συντονίστρια Κέρκυρας (2021)


 

Γιούλη Δούβου, Τοπική Συντονίστρια Αχαίας (2021)


 

Πηνελόπη Καζακώνη, Τοπική Συντονίστρια Αρκαδίας (2021, 2020, 2019, 2018, 2017)


 
Γεωργία Καραγιάννη
, Τοπική Συντονίστρια Καρδίτσας (2021, 2020)


Χριστόδουλος Κωτσίνας, Τοπικός Συντονιστής Ιωαννίνων (2021), & Θεσπρωτίας (2021, 2020, 2019, 2018)


Βέρα Κωφοπούλου, Τοπική Συντονίστρια Λέσβου (2021)


 
Ασημένια Μισιρλή, 
Τοπική Συντονίστρια Φωκίδας (2021, 2020, 2019, 2018, 2017)


 

Δέσποινα Μιτσιάλη, Τοπική Συντονίστρια Αττικής (2021), Βοηθός Περιφερειακή Συντονίστρια Νότιας Ελλάδας & Νησιών Αιγαίου (2021)


Νεκτάριος Ξανθουδάκης, Τοπικός Συντονιστής Χανίων (2021, 2020, 2019, 2018)


Άρτεμις Παπακωνσταντινοπούλου, Τοπική Συντονίστρια Αιγιάλειας (2021, 2020, 2019, 2018, 2017), Βοηθός Περιφερειακή Συντονίστρια Δυτικής Ελλάδας & Νησιών Ιονίου (2021, 2020, 2019, 2018)


 
Αναστασία Πάτσιου,
 Τοπική Συντονίστρια Κοζάνης (2021, 2020)


 

Ιωάννης Πούλιος, Τοπικός Συντονιστής Σερρών (2021, 2020)


 
Χρήστος Ραχιώτης, Τοπικός Συντονιστής Χανίων (2021, 2020, 2019, 2018, 2017)


 
Δήμητρα Τζανετάκη, 
Τοπική Συντονίστρια Μεσσηνίας (2021, 2020, 2019, 2018, 2017)


 
Γεωργία Τζήλου,
 Τοπική Συντονίστρια Μεσσηνίας (2021, 2020, 2019, 2018, 2017)


Ευαγγελία Τσολάκη, Τοπική Συντονίστρια Λέσβου (2021)


Γιάννης Φλούλης, Τοπικός Συντονιστής Τρικάλων (2021)


 

ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ

Κατερίνα Αλεξιάδη, Τοπική Συντονίστρια Αττικής (2020, 2019, 2018), Βοηθός Γενική Συντονίστρια (2020, 2019), Βοηθός Περιφερειακή Συντονίστρια Νότιας Ελλάδας  & Νησιών Αιγαίου (2020, 2019)

Καλλιόπη Βούλγαρη, Τοπική Συντονίστρια Αχαΐας (2020, 2019)

Μαρτίνα Γκομέζ, Γραμματεία (2019, 2018, 2017, 2016)

Νικολέττα Δημοπούλου, Περιφερειακή Συντονίστρια Νότιας Ελλάδας & Νησιών Αιγαίου (2020, 2019, 2018)

Φωτεινή Δημουλή, Τοπική Συντονίστρια Κέρκυρας (2020, 2019, 2018, 2017)

Ευγενία Ζάγουρα, Τοπική Συντονίστρια Κέρκυρας (2020, 2019, 2018, 2017)

Νάντια Ζαφειροπούλου, Γραμματεία (2015)

Μαρία Ζωγραφάκη, Τοπική Συντονίστρια Ροδόπης (2020)

Τζένη Καραβίτη, Περιφερειακή Συντονίστρια Βορ. Ελλάδας (2018, 2017, 2016, 2015), Σύμβουλος επιμορφωτικών δράσεων (2020, 2019)

Ελπίδα Κομιανού, Τοπική Συντονίστρια Αργολίδας (2020, 2019, 2018, 2017)

Δημήτρης Κονετάς, Τοπικός Συντονιστής Ιωαννίνων (2021, 2020, 2019, 2018)

Αχιλλέας Κουτελίδας, Βοηθός Περιφερειακός Συντονιστής Κεντρικής Ελλάδας (2018)

Ελένη Κρητικού, Σύμβουλος αξιολόγησης Προγράμματος (2019, 2018, 2017)

Σύλβια Λαμπρινού, Τοπική Συντονίστρια Λακωνίας (2018)

Αφροδίτη Μαδίκα, Τοπική Συντονίστρια Κοζάνης (2019, 2018)

Ειρήνη Μαρνά Τοπική Συντονίστρια Δράμας (2020, 2019, 2018, 2017), Σύμβουλος επιμορφωτικών δράσεων (2020, 2019)

Ελένη Μάρρα, Γραμματεία (2015)

Σόνια Μολογούση, Περιφερειακή Συντονίστρια Νότιας Ελλάδας  & Νησιών Αιγαίου (2017)

Αγλαΐα Νάκα, Τοπική Συντονίστρια Λάρισας (2020, 2019, 2018)

Λουίζα Νικολάου, Γραμματεία (2019, 2018, 2017)

Γιάννα Παπαδοπούλου, Γενική Διαχείριση (2020, 2019, 2018, 2017, 2016)

Διονύσης Παύλου, Τοπικός Συντονιστής Λέσβου (2021, 2020, 2019, 2018)

Αφροδίτη Ρίζου, Βοηθός Περιφερειακή Συντονίστρια Βόρειας Ελλάδας (2020, 2017), Τοπική Συντονίστρια Θεσσαλονίκης (2020)

Βασιλική Φακή, Οικονομική Γραμματεία (2020, 2019)

Αντονέλλα Χήρα, Τοπική Συντονίστρια Τρικάλων (2021, 2020) & Καρδίτσας (2018, 2017)

Νάσια Χολέβα, Συνδιαχειρίστρια (2015), Σύμβουλος επιμορφωτικού έργου (2019, 2018. 2017, 2016)


 

Όλοι οι συνεργάτες του προγράμματος

Καζακώνη Πηνελόπη

Καζακώνη Πηνελόπη

Τοπική Συντονίστρια Αρκαδίας (2021, 2020, 2019, 2018, 2017)

Η Πηνελόπη Καζακώνη είναι απόφοιτη του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών του Δ.Π.Θ. Από το 2007 μέχρι σήμερα εργάζεται σε Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ενώ από το 2010 είναι Υπεύθυνη Λειτουργίας του. Στο Κέντρο υλοποιεί σχεδόν καθημερινά μονοήμερα ή πολυήμερα προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, με μαθητικές ομάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης . Από το 2013 συνεργάζεται με μέλη του Πανελλήνιου Δικτύου για το Θέατρο στην Εκπαίδευση σαν οργανώτρια και συμμετέχουσα επιμορφωτικών σεμιναρίων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με εργαστήρια εκπαιδευτικού δράματος. Σε συνέχεια της επιμόρφωσης εμπλουτίζει όλα τα προγράμματα, για μαθητές, του ΚΠΕ με παρόμοια εργαστήρια. Είναι επιμορφώτρια σεμινάρια εκπαιδευτικών για τη χρήση θεατροπαιδαγωγικών εργαλείων στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση. Από το 2017 είναι μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και συνεργάτιδα του Προγράμματος «Κι αν ήσουν εσύ» στην Αρκαδία.

Print

Number of views (378)/Σχόλια (0)