Ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων 
με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος

 


 

Επιστημονική - Συμβουλευτική Ομάδα

 
Brendon Burns, σκηνοθέτης, Λέκτορας, Ινστιτούτο Παραστατικών Τεχνών Λίβερπουλ Ηνωμένο Βασίλειο (2021, 2020, 2019)  


 

Μπέττυ Γιαννούλη, Ειδικό Επιστημονικό Προσωπικό, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (2021, 2020, 2019)


 
Μάριος Κουκουνάρας-Λιάγκης, Επίκουρος Καθηγητής, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (2021, 2020, 2019)


 
Αντώνης Λενακάκης, Αναπληρωτής Καθηγητής, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (2021, 2020, 2019)


 

Κώστας Μάγος, Αναπληρωτής Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (2021, 2020, 2019)


Γλυκερία Αράπη, Σύμβουλος αξιολόγησης και ανατροφοδότησης επιμορφωτικών δράσεων (2021)


Χριστίνα Ζώνιου, Ειδικό Επιστημονικό Προσωπικό, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου (2021, 2020, 2019)


 

Ελένη Κρητικού, Σύμβουλος αξιολόγησης Προγράμματος (2019, 2018, 2017)


 

Νάσια Χολέβα, Συν-Διαχειρίστρια (2015),  Σύμβουλος επιμορφωτικού έργου (2019, 2018. 2017, 2016), μέλος Επιστημονικής-Συμβουλευτικής Ομάδας (2020)


 

Οι συντονιστές μας στον χάρτη

 

Τοπικοί Συντονιστές

Ασημίνα Αθανασίου, Τοπική Συντονίστρια Βοιωτίας (2021, 2020)


 

Χριστίνα-Μαρία Αμανατιάδου, Τοπική Συντονίστρια Θεσσαλονίκης (2021, 2020), Βοηθός Περιφερειακή Συντονίστρια Βόρειας Ελλάδας (2021, 2020, 2019, 2018)


 

Ειρήνη Γκότση, Τοπική Συντονίστρια Λάρισας (2021, 2020)


Μαρία Διβανέ, Τοπική Συντονίστρια Κέρκυρας (2021)


 

Γιούλη Δούβου, Τοπική Συντονίστρια Αχαίας (2021)


 

Πηνελόπη Καζακώνη, Τοπική Συντονίστρια Αρκαδίας (2021, 2020, 2019, 2018, 2017)


 
Γεωργία Καραγιάννη
, Τοπική Συντονίστρια Καρδίτσας (2021, 2020)


Χριστόδουλος Κωτσίνας, Τοπικός Συντονιστής Ιωαννίνων (2021), & Θεσπρωτίας (2021, 2020, 2019, 2018)


 
Ασημένια Μισιρλή, 
Τοπική Συντονίστρια Φωκίδας (2021, 2020, 2019, 2018, 2017)


 

Δέσποινα Μιτσιάλη, Τοπική Συντονίστρια Αττικής (2021), Βοηθός Περιφερειακή Συντονίστρια Νότιας Ελλάδας & Νησιών Αιγαίου (2021)


Νεκτάριος Ξανθουδάκης, Τοπικός Συντονιστής Χανίων (2021, 2020, 2019, 2018)


Άρτεμις Παπακωνσταντινοπούλου, Τοπική Συντονίστρια Αιγιάλειας (2021, 2020, 2019, 2018, 2017), Βοηθός Περιφερειακή Συντονίστρια Δυτικής Ελλάδας & Νησιών Ιονίου (2021, 2020, 2019, 2018)


 
Αναστασία Πάτσιου,
 Τοπική Συντονίστρια Κοζάνης (2021, 2020)


 

Ιωάννης Πούλιος, Τοπικός Συντονιστής Σερρών (2021, 2020)


 
Χρήστος Ραχιώτης, Τοπικός Συντονιστής Χανίων (2021, 2020, 2019, 2018, 2017)


 
Δήμητρα Τζανετάκη, 
Τοπική Συντονίστρια Μεσσηνίας (2021, 2020, 2019, 2018, 2017)


 
Γεωργία Τζήλου,
 Τοπική Συντονίστρια Μεσσηνίας (2021, 2020, 2019, 2018, 2017)


Γιάννης Φλούλης, Τοπικός Συντονιστής Τρικάλων (2021)


 

ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΕΤΗ

Κατερίνα Αλεξιάδη, Τοπική Συντονίστρια Αττικής (2020, 2019, 2018), Βοηθός Γενική Συντονίστρια (2020, 2019), Βοηθός Περιφερειακή Συντονίστρια Νότιας Ελλάδας  & Νησιών Αιγαίου (2020, 2019)

Καλλιόπη Βούλγαρη, Τοπική Συντονίστρια Αχαΐας (2020, 2019)

Νικολέττα Δημοπούλου, Περιφερειακή Συντονίστρια Νότιας Ελλάδας & Νησιών Αιγαίου (2020, 2019, 2018)

Φωτεινή Δημουλή, Τοπική Συντονίστρια Κέρκυρας (2020, 2019, 2018, 2017)

Ευγενία Ζάγουρα, Τοπική Συντονίστρια Κέρκυρας (2020, 2019, 2018, 2017)

Μαρία Ζωγραφάκη, Τοπική Συντονίστρια Ροδόπης (2020)

Τζένη Καραβίτη, Περιφερειακή Συντονίστρια Βορ. Ελλάδας (2018, 2017, 2016, 2015), Σύμβουλος επιμορφωτικών δράσεων (2020, 2019)

Ελπίδα Κομιανού, Τοπική Συντονίστρια Αργολίδας (2020, 2019, 2018, 2017)

Δημήτρης Κονετάς, Τοπικός Συντονιστής Ιωαννίνων (2021, 2020, 2019, 2018)

Αχιλλέας Κουτελίδας, Βοηθός Περιφερειακός Συντονιστής Κεντρικής Ελλάδας (2018)

Σύλβια Λαμπρινού, Τοπική Συντονίστρια Λακωνίας (2018)

Αφροδίτη Μαδίκα, Τοπική Συντονίστρια Κοζάνης (2019, 2018)

Ειρήνη Μαρνά Τοπική Συντονίστρια Δράμας (2020, 2019, 2018, 2017), Σύμβουλος επιμορφωτικών δράσεων (2020, 2019)

Σόνια Μολογούση, Περιφερειακή Συντονίστρια Νότιας Ελλάδας  & Νησιών Αιγαίου (2017)

Αγλαΐα Νάκα, Τοπική Συντονίστρια Λάρισας (2020, 2019, 2018)

Διονύσης Παύλου, Τοπικός Συντονιστής Λέσβου (2021, 2020, 2019, 2018)

Αφροδίτη Ρίζου, Βοηθός Περιφερειακή Συντονίστρια Βόρειας Ελλάδας (2020, 2017), Τοπική Συντονίστρια Θεσσαλονίκης (2020)

Αντονέλλα Χήρα, Τοπική Συντονίστρια Τρικάλων (2021, 2020) & Καρδίτσας (2018, 2017)


 

Όλοι οι συνεργάτες του προγράμματος

Adıgüzel Ömer

Καθηγητής, Faculty of Fine Arts, Ankara University, Τουρκία

Andreasen John

Αναπληρωτής καθηγητής, Department of Dramaturgy and Musicology, Aarhus University, Δανία

Baldwin Patrice

Σύμβουλος Εκπαίδευσης, πρώην Πρόεδρος του IDEA (International Drama/Theatre & Education Association- Διεθνής Οργανισμός για το Θέατρο/Δράμα στην Εκπαίδευση) μέλος της Βασιλικής Εταιρείας Τεχνών του Ηνωμένου Βασιλείου

Bargiel Anna

Επιμελήτρια τέχνης, παιδαγωγός, Bunkier Sztuki Gallery of Contemporary Art, Κρακοβία, Πολωνία

Baxter Veronica

Αναπληρώτρια καθηγήτρια, Centre for Theatre, Dance and Performance Studies, University of Cape Town, Νότια Αφρική

Beljanski-Ristic Ljubica

Ιδρυτικό μέλος, πρώην πρόεδρος και επίτιμο μέλος του Center for Drama in Education and Art- CEDEUM, Σερβία

Burns Brendon

Διευθυντής στο Τμήμα Εφαρμοσμένου Θεάτρου και Θεάτρου για τη Κοινότητα στο Liverpool Institute for Performing Arts (LIPA), Ηνωμένο Βασίλειο

Cheung Kung-Man-Matthew

Υποψ. διδάκτορας, Monash University, Χονγκ Κονγκ

Chowdhury Mousumi

Activist, Board Member of BITA (Bangladesh Institute of Theatre Arts) Bangladesh

Coetzee Marié-Heleen

Αναπληρώτρια καθηγήτρια, αναπληρώτρια διευθύντρια, Drama Department, University of Pretoria, Νότια Αφρική

de Vries Paul

Επικεφαλής του BA Theatre in Education, HKU University of the Arts, Ουτρέχτη, Ολλανδία

Dutta Sisir

Ιδρυτικό μέλος και γενικός διευθυντής του BITA (Bangladesh Institute of Theatre Arts), Μπανγκλαντές,

Fridrichova Petra

Επικεφαλής του Educational Research Centre, Faculty of Education, Matej Bel University, Σλοβακία

Gillett Johnny

Σκηνοθέτης, story practitioner, Ηνωμένο Βασίλειο

Gümüş Nevin

Εκπαιδευτικός, θεατροπαιδαγωγός, Τουρκία

Helstola Maria

Θεατροπαιδαγωγός, Φιλανδία

Hentschel Ulrike

Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Τεχνών Βερολίνου, Γερμανία

Jackson Adrian

Καλλιτεχνικός διευθυντής και γενικός συντονιστής θεατρικής ομάδας Cardboard Citizens (Πολίτες σε Χαρτόκουτα), Ηνωμένο Βασίλειο

Jelić Aleksandra

Ιδρυτικό μέλος, πρόεδρος και σκηνοθέτης του ApsArt Centre for Theatre Research Σερβία

Jozifek Zsófia

Ηθοποιός, θεατροπαιδαγωγός, Ουγγαρία

Kitchen Jennifer

Υποψ. διδάκτορας Arts Education, University of Warwick, Ηνωμένο Βασίλειο

Krsmanović-Tasić Sanja

Σκηνοθέτης, χορογράφος, ηθοποιός, δασκάλα χορού και θεάτρου/δράματος, Σερβία

Lendvai Lilla

Εμπειρογνώμονας διαπολιτισμικών θεμάτων με εξειδίκευση στην κοινωνική παιδαγωγική Ουγγαρία

Marjanovic-Shane Ana

Ανεξάρτητη ακαδημαϊκός, καθηγήτρια της εκπαίδευσης, ΗΠΑ

Meszlényi-Bodnár Zoltán

Σκηνοθέτης, ηθοποιός, θεατροπαιδαγωγός, πρόεδρος της Θεατροπαιδαγωγικής Ομάδας (ΤiΕ) Nyitott Kör (Ανοιχτός Κύκλος) Ουγγαρία

Metinnam İhsan

Βοηθός ερευνητή, Faculty of Education, Trakya University, Τουρκία

Naughton Greg

Λέκτορας, Department of Performing Arts, University of Winchester, Ηνωμένο Βασίλειο

Oddie David

Ηθοποιός, παιδαγωγός, εισηγητής των διεθνών προγραμμάτων ARROW και INDRA (διεθνής συμφιλίωση μέσω της Τέχνης), Ηνωμένο Βασίλειο

Özen Zeki

Θεατροπαιδαγωγός, βοηθός ερευνητή, Department of Primary Education, Faculty of Educational Sciences, Ankara University, Τουρκία

Pascoe Robin

Πρόεδρος Διεθνούς Οργανισμού για το Δράμα/Θέατρο στην Εκπαίδευση (ΙDEA), Πανεπιστήμιο Murdoch Αυστραλία

Prentki Tim

Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Winchester, Ηνωμένο Βασίλειο

Reiss Joachim

Μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής του IDEA, μέλος του ΔΣ του BVTS, Γερμανία

Shelley Rebecca

Θεατροπαιδαγωγός, arts education professional, Ηνωμένο Βασίλειο

Stojiljković Jelena

Φιλόλογος Σερβία

Winston Joe

Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Warwick, Ηνωμένο Βασίλειο

Αγγελόγλου Μαρία-Νεφέλη

Θεατροπαιδαγωγός, Γερμανία

Αλεξιάδη Κατερίνα

Φιλόλογος, θεατρολόγος, μουσικοπαιδαγωγός, πολιτιστική διαχειρίστρια

Αλεξίου Γιούλη

Φιλόλογος

Αμπαζής Θοδωρής

Συνθέτης, σκηνοθέτης, αναπληρωτής Καλλιτεχνικός Διευθυντής Εθνικού Θεάτρου

Αναστασιάδη Μαρία

Κοινωνική λειτουργός, εμψυχώτρια θεάτρου, Κύπρος

Ασπρογέρακα Διονυσία

Φιλόλογος

Αυδή Άβρα

Φιλόλογος, θεατροπαιδαγωγός

Βγαγκές Στέλιος

Δάσκαλος, εμψυχωτής θεατρικού παιχνιδιού

Βενιέρη Φωτεινή

Θεατρολόγος, μουσειολόγος, Ιόνιο Πανεπιστήμιο

Βεντούλη Κωνσταντίνα

Νηπιαγωγός, Msc

Βίτσου Μάγδα

Εκπαιδευτικός, Δρ. Θεατροπαιδαγωγός, Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Παν/μιο Πελοποννήσου

Βουγιούκας Κωνσταντίνος

Επίκουρος καθηγητής, Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Βούλγαρη Καλλιόπη

Δασκάλα

Γάκης Κώστας

Σκηνοθέτης, συνθέτης, ηθοποιός

Γιαγκιόζη Ευαγγελία

Φιλόλογος

123